Rajstopy są nieodzownym elementem kobiecej garderoby. Towarzyszą nam każdego dnia. Jednak nie zawsze tak było! Rajstopy kobiece przez długi czas były towarem luksusowym, przeznaczonym dla nielicznych! Rajstopy damskie – oto ich krótka historia!

Rajstopy – tylko dla mężczyzn!

Wbrew pozorom, rajstopy nie zawsze były przeznaczone dla kobiet! Pierwsze rajstopy pojawiły się na początku XI wieku. Ich głównym zadaniem była ochrona przed chłodem i wspomaganie krążenia. Nosili je wyłącznie mężczyźni, zwłaszcza z wyższych sfer. Rajstopy (a właściwie pończochy i nogawice) były wytwarzane z wełny lub jedwabiu. Po pojawieniu się spodni, rajstopy popadły na długi czas w zapomnienie.

Niewygodne pończochy

Dopiero w latach 20 XX wieku pojawiły się rajstopy damskie. Nie były to jednak rajstopy jakie znamy dzisiaj. Były to pończochy, które miały tendencje do zsuwania się z nóg. Kobiety stosowały specjalne pasy do pończoch.

Rajstopy damskie, nylon i wojna

W 1938 roku powstało pierwsze syntetyczne włókno czyli nylon. Był to materiał innowacyjny, który był opisywany przez amerykańską firmę Du Pont jako “odporny jak stal i delikatny jak pajęcza sieć”. Pończochy z nylonu szybko zdobyły popularność. Niestety kobiety cieszyły się nimi tylko przez krótką chwilę. Wybuch II wojny światowej spowodował, że cały dostępny nylon przeznaczono na szycie spadochronów.

Rajstopowa rewolucja

Rok 1959 stał się symbolicznym początkiem ery na rajstopy kobiece. To właśnie w tym roku naukowiec Allan Gant wynalazł “Panti-Legs”, kombinację pończoch i majtek. Choć nie zdobyły one od razu popularności, po jakimś czasie stały się prawdziwym hitem. Przyczyniła się do tego szczególnie modelka Twiggy, która nosiła kolorowe rajstopy do minispódniczek.

Od tego czasu rajstopy stały się nieodłącznym towarzyszem kobiet na całym świecie. Z biegiem czasu przechodziły kolejne metamorfozy. Odkrywano nowe włókna, dzięki którym rajstopy damskie stawały się coraz trwalsze. Zobacz więcej na www.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *